Aktualności

Projekt ustawy dot. dawstwa osocza

08.12.2020 mz-ministerstwo-zdrowia-logo-1280x578.jpg

W Ministerstwie Zdrowia kończą się prace nad projektem ustawy dotyczącej honorowego dawstwa osocza; projekt niedługo trafi do Sejmu - zapowiedział w poniedziałek (7 grudnia) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 
25 listopada premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że osoby oddające osocze będą mogły skorzystać z ulg w podatku PIT, tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym będą też przysługiwały dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.
 
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany w poniedziałek, kiedy osoby oddające osocze będą mogły skorzystać z tych przywilejów.
 
- W tej chwili kończymy prace nad z rozwiązaniami ustawowymi - bo to są rozwiązania ustawowe; podobnie jak dawstwo krwi jest uregulowane w ustawie, tak i tutaj honorowe oddawanie osocza będzie uregulowane w ustawie. W Ministerstwie Zdrowia kończą się prace; niedługo projekt będzie skierowany do Sejmu - powiedział. Pytany o szczegóły zawartych w projekcie rozwiązań odparł, że będą to rozwiązania "mniej więcej takie, jak zapowiadał premier".
Maria Kozłowska (PAP)
 
Źródło: 
https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Resort-zdrowia-projekt-dotyczacy-honorowego-dawstwa-osocza-niebawem-trafi-do-Sejmu,216163,14.html

Partnerzy